До повномасштабного вторгнення Донбас — Донецька й Луганська область — лишався великим промисловим епіцентром країни. Звісно, усі знають його, як найбільший регіон, де видобували кам’яне вугілля, проте поряд з цим тут, на сході, існували й соляні шахти, а ще велика металургійна індустрія. Що ж лишилося після 24 лютого 2022 року — дізнаваймося разом.
І хоч російський президент володимир путін неодноразово заявляв, що економіка на окупованих територіях налагоджується, про Донбас цього не скажеш.
На Донеччині, як зазначала Донецька ОДА у 2023 році «Суспільному», повністю знищена металургійна промисловість. Багато заводів постраждали від російських обстрілів, кілька підприємств удалося вивезти на більш-менш спокійні території. Ті виробництва, які опинилися на окупованих територій і у свій час не закрилися, зараз працюють на користь ворога — окупаційна влада перевела їхню роботу на військові рейки: ремонт техніки, виготовлення запчастин… Тому факт лишається фактом: металургії в чистому вигляді на Донбасі немає.
Звісно, російська влада хвалиться, що все йде по плану, і навіть розповідає про відкриття якихось заводів. Уже 10 років пропагандисти пишаються, що у них працює хімічний концерн «Стирол» у Горлівці. Українська ж сторона цю інформацію не підтверджує, як і називає фейковою запуск заводу «Азот» у Сєвєродонецьку, бо ж окупанти лише створюють умови для його запуску в далекому майбутньому.
Що ж стосується вугільної промисловості, тут теж не все так однозначно. У 2023 році Донецька обласна адміністрація зазначала «Суспільному», що добування антрациту тут усе ще проходить і за об’ємами не поступається минулим рокам. Зрівняймо: у 2021 році його видобули 11,249 мільйонів тонн, у 2022 — 9,200, а у 2023 — 9,251. На окупованих територіях, за планом розвитку від російської влади, більшість шахт мають законсервувати, а лишити ж хочуть лише 15.
Також усі ми пам’ятаємо й про нашу сіль, яка вже стала символом. Відоме підприємство «Артемсіль» у Соледарі на Донеччині зупинилося від постійних військових обстрілів ще у 2022 році, про це розповідав його в.о. директора Віктор Юрін місцевому сайту «Вільне радіо». Та й узагалі Бахмутські шахти були відомими на всю Україну до великої війни саме видобутком солі. Зараз же вони знаходяться або під окупацією, або на лінії фронту, тому будь-який видобуток продовжувати не можуть.
«На сьогодні встановити точні втрати та збитки промислового комплексу області від повномасштабного російського вторгнення неможливо. Здійснення оглядів пошкоджених підприємств та їх оцінка стануть можливими за умови безпечного та безперешкодного доступу відповідних фахівців до таких підприємств» — наголошували в Донецькій ОДА для «Суспільного». Висновок з цього всього можна зробити один: промисловість Донбасу знищена, під час великої війни її відродити неможливо через постійну небезпеку зі сторони ворога.
Марія Зубенко
Commentaires