Регіон Донбас славнозвісний своїми різноманітними геологічними пам'ятками. Одна з найвідоміших знаходиться у місті Соледар, неподалеку від Бахмута. Саме тут знаходяться найбільші поклади солі в Україні. Невелике містечко в Донецькій області, стало справжньою перлиною для туристів завдяки своїм унікальним соляним шахтам.
Історія міста
Колись на місці сучасного Соледару була мілководна затока древнього Пермського моря, яка 290 мільйонів років тому перетворилася на величезні поклади солі. З початку 18 століття на цій місцевості були хутори бахмутських жителів. Вони приїжджали сюди, на річку Бахмут, на солеваріння – і залишалися тут жити. Так виникла зокрема й Брянцiвка.
І тільки у 19 столітті науковці виявили дев'ять соляних шарів. Відтоді видобуток виварювальної солі на Донбасі став регулярним.
У той час почалося будівництво першої соляної шахти, яка отримала назву Брянцівська копальня. Найбільший шар покладів мав діаметр до 40 метрів.
У 1881 шахта запрацювала, а згодом відкрили ще п'ять соляних копалень. Завдяки цьому селище стрімко розвивалося. Тут працювали сотні робітників, була побудована залізнична станція Соль і робітничі поселення. З 1926 року селище мало назву Карло-Лібкнехтівськ, на честь одного із засновників компартії Німеччини Карла Лібкнехта. Статус міста селище отримало у 1965 році. А у липні 1991 року – стало Соледаром.
Соляні шахти Соледару
Саме тут знаходиться один з найбільших виробників солі у світі - «Артемсіль». Відомо, що поклади солі в регіоні майже невичерпні: за 300 років експлуатації родовищ запаси солі зменшилися лише на один відсоток. Наразі підприємство зупинило роботу, через повномасштабне вторгнення російських військ на територію України, а місто Соледар тимчасово окуповане.
Відпрацьовані сольові шахти, перетворили на туристичну пам’ятку. Спускаючись на глибину 300 метрів, ти потрапляєш в інший казковий світ де все створено з солі: стіни, стеля, підлога.
Тут кожен знайшов би як провести цікаво час, оскільки місце налічує безліч локацій для різного виду відпочинку:
можна було відвідати музей солевидобутку;
відпочити у кафе;
пограти у футбол, на соляному футбольному полі;
подивитися на самородний кристал солі розміром з людський зріст та на скульптури, створені місцевими майстрами.
Також через дивовижну акустику Соледарської шахти, кожного року тут проводився Міжнародний фестиваль симфонічної музики, ініціатором та організатором якого було Посольство Австрії в Україні.
Санаторій «Соляна симфонія»
На початку 1990-х років у Соледарській шахті почав працювати лікувальний комплекс санаторію "Донбас", який пізніше перейменували у "Соляну симфонію». Він відомий своїм особливим мікрокліматом, який сприяє лікуванню захворювань дихальної системи. Санаторій спеціалізувався на лікуванні хронічних бронхітів, бронхіальної астми та алергічних захворювань дихальних шляхів. Основною терапевтичною методикою санаторію була спелеотерапія, яка передбачає перебування пацієнтів у соляних камерах протягом кількох годин на день для дихання чистим, іонізованим повітрям. Окрім цього, па- цієнтам пропонувалися фізіотерапевтичні процедури, масажі та лікувальна фізкультура. Крім лікування, відвідувачі могли насолодитися культурно-розважальними заходами та екскурсіями по соляних шахтах, які мають історичне та культурне значення.
За словами голови Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленко від Соледара практично нічого не залишилось, через активні бойові дії. Проте, лишаються "ті укріплення, шахти, в які ворог намагається пройти».
Сподіваємось, що незабаром український мирний Соледар, зможе як і раніше процвітати та знайомити туристів зі своєю багатою культурною спадщиною.
Дарія Боднар
😎